HomeДЕНЕШНАСветОпасниот сириски терорист падна во рацете на германската полиција

Опасниот сириски терорист падна во рацете на германската полиција

sriski-terorist

Германската полиција два дена водеше голема потера по сириецот Џабер ал Бакр (22) кој е осомничен дека подготвувал и координирал голем терористички напад. Тој конечно е уапсен во Лајпциг соопшти денеска дека е уапсен мажот, осомничен за планирање бомбашки напад.

Полицијата претходно интервенираше во станбена зграда во Хемниц, поради сомневање дека е можен бомбашки напад, а во станот се наоѓаат експплозивни направи. По пронајдените материјали германските власти распишаа потерница по Бакр и ги зголемија мерките на безбедност.

Тој одредено време бил под полициско набљудување и планирал напад врз еден германски аеродром, јавуваат германски медиуми.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com