Wednesday, Mar 21, 2018
HomeДЕНЕШНАСветОколу шест тони хашиш запленети во Франција

Околу шест тони хашиш запленети во Франција

Околу шест тони хашиш заплени француската полиција во Марсеј и приведе тројца мажи осомничени за трговија со дрога, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Франција.

По неколкумесечна истрага, полицијата открила 5,6 тони смола од канабис во една вила во јужниот дел на Марсеј, како и уште 150 килограми во автомобил. Тоа е една од најголемите заплени на дрога во Франција во последните неколку години.

– Полицијата во неделата следела тројца мажи, за кои се сомневала дека се вмешани во голема мрежа на трговија со дрога во Марсеј и блискиот град Витрол, се посочува во соопштението од кабинетопт на министерот за внатрешни работи Бернар Казнев.