Monday, Jun 18, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионОхриѓанец приведен во Албанија поради сообраќајна несреќа

Охриѓанец приведен во Албанија поради сообраќајна несреќа

soobrakajka

Сообраќајната несреќа се случила доцна попладнево на излезот од граничниот премин Ќафасан, на албанско македонската граница,кај Струга, на патот кон Подградец, а во неа учествувал македонски државјанин.

Македонскиот држајанин Фатмир Р. возач од Охрид кој управувал камион со приколка изгубил контрола и удрил во автомобил „пежо“,со албански регистарски таблички, во кое патувале В.Х.(50) и неговата дваесет годишна ќерка Ш.Х.

Возачот на пежото е во критична состојба, а по дадената помош во болницата во Подградец, бил транспортиран на Клиниката за трауматологија во Тирана. Неговата ќерка е вон животна опасност.

Возачот на камионот,Фатмир Р. е приведен во Полицискиот комесаријат во Подградец. Истрагата за причините на сообраќајката е во тек.