HomeДЕНЕШНАПолитикаОгромен број граѓани излегоа на Маршот за слобода

Огромен број граѓани излегоа на Маршот за слобода

mars-za-sloboda-zaev

Голем број граѓани излегоа на граѓанскиот марш под мотото „Борбата продолжува, гласот победува“, по повод 11-ти октомври. Насобраните граѓани од пред Специјалното јавно обвинителство тргнаа на маршот кој е најавено дека ќе заврши пред Собранието со обраќања до присутните.
mars-skopje-4
Граѓаните се движат во две колони по двата коловоза на Партизанска. Едната колона предводена од заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска носи плакат на кој пишува „Борбата продолжува“, а другата колона предводена од Заев носи плакат на кој пишува „Гласот победува“. Поранешниот директор на УБК, Зоран Верушевски ја предводи колоната до Заев.
mars-skopje-3
„Ние граѓаните склучивме сојуз. Си го враќаме животот. Ја враќаме слободата. Ќе маршираме за правда и правичност, за еднаквост, ќе маршираме за граѓанскиот глас. Денес, по 75 години од основањето на партизанските одреди, нашето оружје е нашиот глас. Тоа е гласот што вели ДА за живот во Македонија и гласот што вели НЕ за режимот“, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев, најавувајќи го маршот.
mars-skopje-2
Булеварот Партизански одреди е затворен за сообраќај, а таму се паркирани автобусите кои пристигнаа од другите делови од Македонија.
mars-skopje-1
mars-skopje

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com