Tuesday, Apr 24, 2018
HomeАНТИСТРЕСГурманОдлични коктели со пиво како главна состојка

Одлични коктели со пиво како главна состојка

Сите сме навикнати на незаменливиот вкус на пивото, светло или темно, флаширано или точено, во овие летни пеколни денови. Но, навикнати сме и да го пиеме чисто, незнаејќи дека токму пивото може да послужи како добра основа за да направите вкусен коктел. Прочитајте ги рецептите на овие три коктели, сигурно еден од нив ќе ви го привлече вниманието:

1. ПИВО СО ВОТКА И ЛИМОН
Изблендирајтенеколку коцки мраз заедно со 200ml сок од лимон и 350ml вотка и светло пиво. Послужете во оладени чаши.
pivokoktel1

2. MUDDY PUDDLE
На страните од чаша пиво ставете малку шербет и на него залепете неколку издробени кикиритки. Измешајте 90ml црно кафе со 40ml бурбон и прелијте со 120ml темно пиво.
pivokoktel2

3. ИРСКА БОМБА
Ставете 15ml Бејлис ликер и 15ml виски во мала чашка за ракија. Малата чаша ставете ја во една кригла и прелијте со 1 мало темно пиво.
pivokoktel3