Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАРепубликаОдбраната тврди: Надрецај и Ризај биле ликвидирани по акцијата

Одбраната тврди: Надрецај и Ризај биле ликвидирани по акцијата

obvineti divo nasele2

Осомничените членови на терористичката група која војуваше во Диво Насеље во Куманово се брани дека биле наместени и искористени за политички цели и дека не сакале да се судрат со македонските безбедносни сили.
obvineti divo naseleОбвинитети пред судот се бранеа дека требало да пукаат во воздух ако нападне македонската полиција, но битката беше крвава и траеше цели два дена. Исто така одбраната тврди дека нивните команданти Надрецај и Ризај и се предале на полицијата, а потоа биле ликвидирани, наместо како што се тврди за време на битката.