Friday, Feb 26, 2021
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалОд Саутемптон замина во ВБА!

Од Саутемптон замина во ВБА!

BOURNEMOUTH, ENGLAND - DECEMBER 18:  Jay Rodriguez of Southampton (C) celebrates scoring his sides second goal with Maya Yoshida of Southampton (R) during the Premier League match between AFC Bournemouth and Southampton at Vitality Stadium on December 18, 2016 in Bournemouth, England.  (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Џеј Родригез денес ја засили екипата на Вест Бромвич Албион, каде што тој пристигна од екипата на Саутемптон, вредноста на трансферот изнесува 13,7 милиони евра, а играчот потпиша договор за 4 години.

Родригез игра на позицијата напаѓач, тој ја започна својата кариера во Барнли, по една сезона во која тој постигна 15 гола и направи 6 асистенции во Чемпионшип се пресели во Саутемптон во 2012 година за 8.65 милиони евра. Во Саутемптон одигра 126 натпревари, постигнувајќи 35 гола и 14 асистенции. Има забележано и еден натпревар за Англиската репрезентација во 2013 година.