HomeДЕНЕШНАЕкономијаОд полноќ горивата поевтинуваат

Од полноќ горивата поевтинуваат

Регулаторната комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои значително се намалуваат. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС­95 и на ЕУРОСУПЕР БС­98 се намалуваат за 3,50 ден/лит и од денес на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС­95 ќе изнесува 67,00 ден/лит, а на ЕУРОСУПЕР БС­98 69,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д­Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ­1) се намалуваат за 2,00 ден/лит и со тоа цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д­Е V) изнесува 51,00 ден/лит, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ­1) изнесува 39,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М­1 НС се намалува за 2,404 ден/кг, во однос на цената
утврдена согласно Одлуката од 27.07.2015 година и со тоа цената на М­1 НС изнесува 23,287 ден/кг.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com