HomeФЕР ПЛЕЈФудбалОбвинителството бара две години затвор за Нејмар!

Обвинителството бара две години затвор за Нејмар!

neimar-1

Шпанското обвинителство побара од Националниот суд во Мадрид фудбалерот Нејмар да добие две години затворска казна и парична казна од 10.6 милиони евра. Нејмар е обвинет за корупција и нерегуларности при неговиот трансфер од Сантос во Барселона 2013 година.

Обвинителите од Националниот суд ја побарале истата затворска казна и за таткото на Нејмар, додека за поранешниот претседател на Барселона Сандро Росел побарале казна од пет години затвор. Постапката е започната после жалбата на бразилскиот инвестиционен фонд ДИС кој тврди дека е оштетен, односно дека е скратен за одредена парична сума при трансферот на Нејмар од Сантос во Барселона.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com