HomeДЕНЕШНАРепубликаОбјавен жолт аларм за обилни врнежи во повеќе македонски региони

Објавен жолт аларм за обилни врнежи во повеќе македонски региони

Аларм од жолта фаза во Скопје и пелагонискиот регион прогласи денеска европската метеоролошка станица. Предупредувањето се однесува на обилни врнежи од дожд.

Во западните и во северозападните делови врнежите ќе бидат пообилни, каде се очекува да наврне над 25 литри на м/2 воден талог.

Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, а во западните делови повремено ќе се засилува.

Во Скопје ќе не следи облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет кои повремено ќе бидат обилни. Температурите ќе се движат до 15 степени.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com