HomeДЕНЕШНАСветОбама веќе го даде својот глас за претседател на САД

Обама веќе го даде својот глас за претседател на САД

Претседателот Барак Обама порано гласал на претседателските избори закажани за 8 неомври, внесувајќи го своето гласачко ливче во родниот Чикаго. Обама, кој пред да стане претседател беше сенатор од Илиноис, гласаше во единицата за рано гласање во Чикаго. Насмеаниот Обама се ракуваше со вработените на гласачкото место и им се заблагодари за „одличната работа“ за потоа да ги искористи електронските машини за гласање.

„Сега не можат да ме видат зарем не“, се нашали Обама во обраќањето кон вработените, сокривајќи се зад машините за гласање од репортерот. Обама во 2012 година беше првиот американскиот претседател кој гласал порано.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com