HomeДЕНЕШНАРегионНови Сад прогласен за град на културата за 2021 година

Нови Сад прогласен за град на културата за 2021 година

Нови Сад е избран во 2021 година да биде една од трите европски престолнини на културата. На Нови Сад и романскиот Темишвар ќе им се придружи и еден град од Грција, за што одлуката ќе биде донесена следниот месец. Во конкуренција се грчките градови Елефсина, Каламата и Родос.

Нови Сад во финалниот изборен круг за европска престолнина на културата го победи Херцег Нови и на тој начин стана прв град од земја која се уште не е членка на ЕУ, а кој ја освои оваа престижна европска титула.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com