Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАСветНови напади на ИД на Синај-пет жртви

Нови напади на ИД на Синај-пет жртви

Петмина египетски војници  загинаа синоќа при одвоени напади врз два контролни пункта на Армијата на Египет на полуостровот Синај.

Како што соопшти претставник на Армијата, нападите врз двата пункта биле извршени со минофрлачки гранати.

Одговорност за нападите презадоа локалните исламисти, кои се поврзани со џихадистичката група Исламска држава (ИД).

Овие два контролни пункта беа меѓу неколкуте армски објекти врз кои исламистите извршија напади на 1 јули, при што загинаа 17 египетски војници.

Одговорност и за овие напади презеде египетскиот органок на ИД.

Во меѓу време, египетската армија соопшти дека извршила напади врз зграда и два камиони на ИД на Синај, при што загинале околу 20 исламисти.