HomeДЕНЕШНАРепубликаНови 654 полицајци стапија во служба

Нови 654 полицајци стапија во служба

novi-policajci

МВР свечено ги промовираше 654 новите полициски службеници кои поминаа едногодишна обука. Вкупно 654 полицајци од кои 143 жени ќе влезат во службите на МВР, а промоцијата беше одржана во Центарот за обука во Идризово.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски им порача да бидат бескомпромисни чувари на редот и законите, но и на професиналната чест и достоинството лично и на институцијата која ја претставуваат.

novi-policajci2

„Интегритетот не се гради со подмитливост, со поткупливост, со непочитување на законите или со селективна правда, со злоупотреба на должностите и службените овластувања или слични такви стандарди и вредности кои со години наназад ја доведоа Македонија до работ на амбисот“ – изјави Спасовски.

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков кажа дека се очекува од новите полициски службеници максимална посветеност, чесност, хуманост и одговорност при остварувањето на задачите.

Успешна и професионална работа на новите полициски службеници им посака и дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи,  Оливер Андонов и ги повика на целосно извршување на законите, Уставот, основните човечки и граѓански права.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com