Monday, Jun 1, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаНов протест на „Шарената револуција“ најавен за во среда

Нов протест на „Шарената револуција“ најавен за во среда

protest sharena revolucija

Активистите на „Шарената револуција“ на својата страница на „Фејсбук“ закажаа нов протест за в среда, 6. јули, од 19 часот, кој стандардно ќе започне од пред СЈО.

-„Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да одговараат сите функционери што преземале криминални дејства. Ова го бараат граѓаните, заедниците и политичките фактори што се борат за демократизација на Република Македонија. Заштитата на СЈО е гаранција дека ќе има правда во Македонија, но власта и Уставниот суд упорно се противат на волјата на граѓаните и подготвуваат опасен план за криминалот да продолжи да владее. Затоа, протестираме против овој режим! Протестираме за да има правда! Протестираме за одбрана на СЈО! Протестираме в среда, 6 јули, 19 часот, пред нашата тврдина – Специјалното јавно обвинителство! “, пишува во најавата за протестот.