HomeФЕР ПЛЕЈТенисНоќниот кошмар на Шарапова продолжува – Серена Вилијамс е втората финалистка на Вимблдон

Ноќниот кошмар на Шарапова продолжува – Серена Вилијамс е втората финалистка на Вимблдон

Женскиот рекет број еден во светот, Серена Вилијамс, продолжува самоуверено да чекори кон врвот и стигнува до своето осмо финале на престижниот Вимблдон. Со резултат од 6:2 и 6:4 руската гигантка Марија Шарапова не успеа да го скрши мразот и да ја прекине низата од седумнаесет последователни победи на Американката.

Доминацијата над Шарапова датира дури од 2004 година, кога Русинката последен пат издвоила победа и тоа во финалниот натпревар на Вимблдон. Шарапова имаше низа на лоши почетоци и не можеше да се опорави. Нема освоено сет против Вилијамс долги седум години.

Американката во недела во големото финале ќе се сретне со шпанската тенисерка Мугурза.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com