Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАСветНемири во Фергусон-прогласена е вонредна состојба

Немири во Фергусон-прогласена е вонредна состојба

Во Фергусон веќе две ноќи траат нереди кои започнаа во понеделникот кога се одбележуваше годишнината од убиството на Мајкл Браун кога дошло до пукотница во која е тешко повреден тинејџерот Тајрон Харис (18).

Немирите и насилството продолжиле и во текот на вчерашната ноќ кога полицијата повторно прогласила вонредна состојба. Притоа, повеќе лица се уапсени.