HomeДЕНЕШНАПолитикаНема специјалист за коњуктивит и настинка, само матичен лекар

Нема специјалист за коњуктивит и настинка, само матичен лекар

Министерството за здравство со нова одлука – коњуктивит и настинка ќе лечи само матичен лекр. Никола Тодоров денеска соопшти дека министерството донело укажување матичните лекари да не праќаат пациенти со настинка и коњуктивит на специјалисти, бидејќи според анализите на министерството овие пациенти треба да се лекуваат кај матичниот лекар.

„Здравствениот систем е финансиски оптеретен со овие упатувања, па државата платила на болниците, за овие непотребни упатувања, износ од 23,493,600 денари најмалце. Ова е огромна сума која би можела а биде искористена за други попродуктивни инвестиции во здравството“ – рече денеска министерот Тодоров.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com