HomeФЕР ПЛЕЈФудбал„Нема сомневање дека ќе го купам Арсенал“ – Најбогатиот Африканец не се откажува од премиерлигашот

„Нема сомневање дека ќе го купам Арсенал“ – Најбогатиот Африканец не се откажува од премиерлигашот

dangote-arsenal

Алико Данготе кој се смета за најбогатиот човек во Африка, објави планови да го купи премиерлигашот Арсенал. Нигерискиот милијардер оваа тема за прв пат ја отвори во 2010 година а сега повторно ја актуелизира.

– Нема никакво сомневање (дека ќе го купам Арсенал). Парите не се проблем. Moжеби ќе се случи за три-четири години, изјави Данготе во интервју за Блумберг TВ.

Според „Форбс“, Данготе е најбогатиот човек во Африка и 67-от најбогат човек на планетата, а неговото богатство се проценува на околу 11 милијарди долари.

Моментално, Стен Коренке е доминантен сопственик на Арсенал кој поседува 67 отсто од акциите на лондонскиот клуб.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com