HomeДЕНЕШНАНе очекуваат дождливи денови, не го заборавајте чадорот…

Не очекуваат дождливи денови, не го заборавајте чадорот…

Од денеска подрачјето на Македонија ќе потпадне под влијание на засилено јужно воздушно струење и на топла и влажна воздушна маса, кои во наредните денови ќе условат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет.

Во текот на денот ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој во северозападните делови на моменти ќе достигнува брзина над 60 километри на час. Во вечерните и ноќните часови во западните и во северните делови ќе има повремени врнежи од дожд со услови за појава на грмежи.

Пооблачно со обилни врнежи од дожд ќе биде утре и задутре, кога на повеќе места се очекува да наврнат околу 50, а локално и над 60 л/м2 дожд. На места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, во форма на невреме. Во овие два дена ќе дува засилен повремено и силен јужен ветер чија брзина на моменти ќе достигнува и над 70 км/ч.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com