Saturday, Apr 21, 2018
HomeДЕНЕШНАРегионНатпис на Исламска држава се појави во Валона

Натпис на Исламска држава се појави во Валона

isis valona

На автобуската станица во приморскиот град Валона поставиле натпис на хартија на која се нацртани лик на џихадист, автоматска пушка и бомба и пишува: „ИСИС Алаху Егбер“. Засега сторителите се неидентификувани, а полицијата трага по нив.

Како што јави дописникот на МИА, албанската полиција потврди дека натписот бил поставен на еден киоск за продажба на весници и предизвикал паника кај граѓаните, кои веднаш ги известиле полицијците. Полицијата почнала истрага за откривање на сторителите.

Ова не е прв ваков случај во Албанија. Неодамна во Корча осамнаа рафити со големи букви на кои беше напишано: ИСИС, Алаху Агбар, Ал Каеда и АК-47.