HomeДЕНЕШНАСветНАТО во паника по изборот на Трамп, се бара итен самит

НАТО во паника по изборот на Трамп, се бара итен самит

Поранешни шефови на НАТО меѓу кои Андерс Фон Расмусен и Jaп де Хoп Скефер повикаа на вонреден самит за да се осигура политиката на одбрана на САД по изборот на Доналд Трамп за претседател кој во текот на изборната кампања најави редефинирање на односите со алијансата.

Најголемите стравови се дека САД под водство на Трамп ќе ги затопли односите кон Русија со Владимир Путин и дека ќе омекне позицијата против руската експанзија и реакционерна политика.

Тие исто така предупредија дека НАТО е против избрзаните изјави на Трамп за тоа дека тој ќе дозволи отцепување на Крим и Источна Украина како руско подрачје на влијание.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com