Monday, May 21, 2018
HomeДЕНЕШНАСвет(Видео) Напад врз амбасадата на Русија во Киев

(Видео) Напад врз амбасадата на Русија во Киев

napad-ruska-ambasada-vo-kiev2

Непознати лица фрлиле запалени пиротехнички средства врз руската Амбасада во Киев, само еден ден пред одржувањето на парламентарните избори во Русија, јави Спутњик.

Инцидентот се случил ноќеска околу 1 часот по локално време (околу полноќ по средноевропско време).

Дваесетина лица запалиле пиротехнички средства во близина на зградата на Амбасадата, а потоа побегнале од местото на настанот.

Зградата на Амбасадата не претрпела видливи оштетувања.

Украинската полиција започна истрага, но досега никој не е приведен, наведуваат украинските медиуми.