HomeДЕНЕШНАСветНапад на германскиот конзулат во Авганистан, најмалку еден загинат

Напад на германскиот конзулат во Авганистан, најмалку еден загинат

Масивна експлозија, предизвикана од автомобил-бомба, го потресе конзулатот на Германија во северниот авганистански град Мазари Шариф денеска, при што загинаа најмалку еден човек, повредувајќи уште 29 други, пренесува AФП. За самоубиствениот напад, одговорноста ја презедоа талибанците.

„Бомбаш самоубиец се урна со автомобил со експлозиви во ѕидот на германскиот конзулат во градот“, изјави шефот на локалната полиција Сајед Камал Садат.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com