HomeДЕНЕШНАСветНамалена пазарната вредност на обврзниците по победата на Тамп

Намалена пазарната вредност на обврзниците по победата на Тамп

За 337 милијарди долари е намалена вкупната пазарна вредност на обврзниците во светот само еден ден по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД.

Оваа победа ја зголеми загриженоста на инвеститорите дека неговиот план за поттикнување на економски пораст ќе доведе до зголемување на инфлацијата, јавува „Блумберг“.

И американската банка „Бенк оф Америка Мерил Линч“ потврди дека се намали пазарната вредност на глобалните обврзници за овие два дена.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com