Sunday, Apr 22, 2018
HomeДЕНЕШНАСветНајмалку шестмина избодени на геј парада во Ерусалим

Најмалку шестмина избодени на геј парада во Ерусалим

Најмалку шест луѓе биле избодени со нож на Парадата на гордоста што се одржа во Ерусалим, а полицијата го уапсила напаѓачот, пренесуваат локалните медиуми. Полицијата соопштила дека двајца учесници на парадата имаат тешки повреди.

– Состојбата на жртвите не е позната, а на местото на нападот им е пружена помош во возилата на итната медицинска помош. Напаѓачот е уапсен“, изјави полициската портпаролка Луба Самри. Напаѓачот е припадник на радикалната еврејска организација Хареди, најконзервативен облик на ортодоксниот јудаизам, која ги отфрла сите форми на современата секуларна култура, наведува телевизиската станица Chenel 10.

Неколку илјади луѓе учествувале на геј парадата во Ерусалим, значително помалку отколку во Тел Авив. Во мнозински секуларниот Тел Авив во јуни годинава во најголемата поворка на гордоста на Блискиот исток учествувале според организаторите околу 180 илјади луѓе, а во Ерусалим проценуваа дека ќе ги има само пет илјади.

Тел Авив се смета за центарот на толеранцијата кон лицата со хомосексуална, лезбијска, бисексуална и трансполова сексуална ориентација, и тоа во овој нетолерантен регион стана важна туристичка дестинација за геј популацијата.
Во Ерусалим ултраортодоксните групи се спротиставуваат на, како што ја нарекуваат, „парадата на гнасноста“.