HomeДЕНЕШНАЕкономијаНајавениот влез на германска GES ќе се реализира со 200 работни места

Најавениот влез на германска GES ќе се реализира со 200 работни места

Германската компанија German Electro-Mechatronic Systems (GES) наскоро ќе ја реализира најавената инвестица вредна 15 милиони евра во изградба на производствен погон и административна зграда кои ќе се протегаат на површина од 15.000 метри квадратни во ТИРЗ Бунарџик, а за почеток ќе се вработат околу 200 работници. ges-vladaGES е бренд кој произведува соларни панели и лед-светилки, со тоа што фабрикате ќе се гради кон почетокот на март, до крајот на 2016-та треба да излезат и првите производи со македонски инпут.

Од владиниот економски тим кој присуствуваше на потпишување на договорот потенцираа дека главните бенефити од оваа инвестиција се влезот на врвна германска технологија и знаење, како и можност за намалување на невработеноста и зголемување на извозот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com