HomeДЕНЕШНАСветНа неколку дена пред изборите: ФБИ објави тајни документи за Бил Клинтон

На неколку дена пред изборите: ФБИ објави тајни документи за Бил Клинтон

Само неколку дена пред претседателските избори во САД, Федералното истражно биро објави архиви стари 17 години што содржат документи за одамна затворена истрага за тоа како Бил Клинтон како претседател го помилувал Марк Рич, осуден финансиер во 1983 година.

Рич побегнал во Швајцарија за да избегне гонење, а починал во 2013 година. Kлинтон го помилувал Рич во последниот ден од својот претседателски мандат. Федералната истрага за Рич завршила во 2005 година без да биде покренато обвинение.

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест изјави дека не му е познато дека кој било од Белата куќа е консултиран за тој материјал пред неговото објавување.

Тоа е најново обелоденување документи од страна на ФБИ и тоа покрена прашања од преизборниот штаб на Хилари Клинтон за тајмингот на нивното објавување.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com