Sunday, Apr 22, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаМВР уапси член на ИСИС од Скопје, рации низ цела Европа

МВР уапси член на ИСИС од Скопје, рации низ цела Европа

МВР го уапси 21 годишниот С.Р. од Скопје кој уште во августовска акција „Ќелија“ беше осомничен за учество во странски милитантни организации и на два наврати илегално заминал во Сирија, најпрво во 2013-та, а потоа уште една минатата година. С.Р. на нелегален начин се вратил во Македонија по што полицијата го лоцираше и со налог на јавен обвинител го приведе.

sr isis skopje

Во Европа во изминатите денови се вршат повеќе рации за апсење на членови на ИСИС, а во најновата акција во Берлин се откриени двајца потенцијални милитанти кои планирале терористички напади во Германија.