HomeДЕНЕШНАРепубликаМНР нема информации за настрадани македонски државјани во Истанбул

МНР нема информации за настрадани македонски државјани во Истанбул

Македонското Министерство за надворешни работи се уште нема информации дали меѓу жртвите и повредените во терористичките напади на аеродромот во Истанбул има македонски државјани, што се случија вчеравчер.

Потенцираат дека се во постојана комуникација со Македонската амбасада во Анкара и со Конзулатот во Истанбул, а редовна комуникација имаат и со турските власти.

Инаку, авионот што синоќа полета од Скопје за Истанбул со авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ бил пренасочен и слетал на аеродромот во Измир.

Денешниот претпладневен лет од Скопје за Истанбул со авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ е предвидено да се реализира со задоцнување, додека вечерниот лет е откажан.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com