HomeДЕНЕШНАПолитикаМијалков пристигна во СЈО

Мијалков пристигна во СЈО

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контразузнавање Сашо Мијалков денеска се појави на распит во Специјалното јавно обвинителство, јавува инетренет порталот „НОВАТВ“. Според неофицијалните информации Мијалков треба да даде исказ за случајот „Тортура“.

Случајот што го покрена СЈО е во врска со начинот на кој е уапсен лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, ден по изборите во 2011. Покрај Мијаков дел од осомничените се припадници на специјалната единица Алфи. Претходно СЈО побара на полициските специјалци осомничени во случајот да им се забрани вршење на полициски овластувања.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com