HomeРЕФЛЕКТОРМузикаМеркел не се откажува, сака четврти мандат

Меркел не се откажува, сака четврти мандат

1444498878577e12e42a87e047492284_v4_big

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе се кандидира по четврти пат за таа позиција, пренесуваат странските медиуми. Како што се наведува, таа официјално својата кандидатура ќе ја објави покасно, а изборите се очекуваат на есен следната година. Анкетите во изминатите неколку месеци покажуваа дека популарноста на Меркел е во пад, но и понатаму ја има поддршката од голем број на Германци.

„Сакам да ја извршам својата задача како германска канцеларка, која од една страна подразбира да му служан на народот во Германија, но вклучува и работа на кохезија и успех во Европа“, изјави Ангела Меркел запрашана за тоа што се нејзините краткорочни, а што долгорочни обврски.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com