HomeДЕНЕШНАМеркел ги повика Вучиќ и Мустафа на компромис

Меркел ги повика Вучиќ и Мустафа на компромис

Германската канцеларка Ангела Меркел  ги повика Белград и Приштина на компромис,потенцирајќи  дека само напредок во дијалогот ќе го овозможи процесот на  нивното приближување кон Европската унија.

Последната рунда разговори помеѓу Вучиќ и Мустафа се случи пред два дена, со со посредништво на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини во Брисел на кој не беше постигнат договор по ниту едно прашање

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com