Friday, Mar 23, 2018
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалМегдан на шампионите на Европа на Филип Втори во 2017

Мегдан на шампионите на Европа на Филип Втори во 2017

UEFA-super cup

УЕФА донесе историска одлука со која на Македонија ќе и овозможи да биде домаќин на едно од најпрестижните фудбалски финалиња Европскиот Супер куп. Македонските фанови ќе може во живо да го проследат дуелот меѓу шампионите на ЛШ и Лига Европа од сезоната 2017 на Националната спортска арена „Филип Втори“. Ова е одличен потег откако не успеа кандидатурата за домаќин на Европското првенство во 2020 кое ќе се одржи во повеќе европски градови.

arena filip vtori

Европскиот Супер куп е многу атрактивен бидејќи ќе видиме две силни екипи од фудбалската елита, а дотогаш организаторите имаат задача да ги отстранат сите недостатоци на стадионот, како што е средување на ВИП ложите со поголема безбедност, намалување на дел од капацитетот на седишта, подобар пристап за новинарските екипи и неколку инфраструктурни зафати околу „Филип Втори“. Оваа година победникот на Супер купот ќе биде решен во Тбилиси меѓу Барселона и Севиља.