HomeДЕНЕШНАСветМарадона за Кастро: Почина најголемиот

Марадона за Кастро: Почина најголемиот

„Фидел Кастро беше најголем, тој беше како втор татко за мене“, изјави денес легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона реагирајќи на веста за смртта на таткото на Кубанската револуција. Најдобриот аргентински фудбалер на сите времиња Диего Армандо Марадона изрази сочувство по повод смртта на револуционерниот лидер Фидел Кастро, за кого вели дека му бил како втор татко.

maradona-kastro-f1

„Добив повик од Буенос Ариес и бев во шок кога слушнал дека лидерот починал“, изјави Марадона за новинарите во Загреб, каде ги бодри Аргентинците кои играат во финалето од Дејвис Купот со Хрватска. Поранешниот спортист во повеќе наврати изјави дека му се восхитува на Фидел и дека тој е неговиот идол.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com