HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаМакедонец закла француски турист во Австралија

Македонец закла француски турист во Австралија

Триесет и петгодишниот Панде Велески родум од Македонија, кој живее во Мелбурн, Австралија е уапсен и осомничен за смртта на 33-годишен француски турист во северниот мал град Конорс, на 100 километри од Алис Спрингс. Францускиот турист и неговата жена биле на туристичка посета во Конорс, во крајната дивина одалечени од најблиските цивилни сервиси.

Токму тогаш Велески од засега непознати прилини им се приближил и според првичните информации без никаква провоакција го пробол французинот во вратот. Велески влегол во автомобил и избегал, а потоа се обидел пеш да се одалечи од полицајците но, не стигнал далеку и бил уапсен.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com