HomeДЕНЕШНАСветЛувр ќе биде новиот дом за загрозените арте факти од Сирија и Ирак

Лувр ќе биде новиот дом за загрозените арте факти од Сирија и Ирак

index

Претседателот на Франција Франсоа Оланд изјави дека музејот Лувр би можел да биде домаќин на загрозените уметнички дела од Сирија и од Ирак, како и од други загрозени или со војна зафатени подрачја од Блискиот Исток. Предметите би биле сместени во посебни простории за конзервација, кои ќе бидат отворени во 2019 година во Лиевин, на 200 километри одалеченост од француската престолнина.

„Главна задача на лиевинскиот проект е чување на затворените колекции од Лувр“, изјавил Оладнд. Тој прецизирал дека оваа своја намера ќе ја изнесе како официјален предлог на конференцијата за загтрозеното наследство, што идниот месец ќе се оджи во Абу Даби и на која се очекуваат претставници од 40 земји

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com