Tuesday, May 15, 2018
HomeДЕНЕШНАПолитикаЉубе Бошковски на распит во СЈО, чека превземање на „Ровер“

Љубе Бошковски на распит во СЈО, чека превземање на „Ровер“

ljube boskovski sjo

Поранешниот минситер за внатрешни работи Љубе Бошковски е повикан на распит во Специјалното јавно обвинителство, но конкретно за што ќе сведочи не е познато. Претходно неговиот адвокат побара Катица Јанева да го превзеде случајот „Ровер“ бидејќи наводно имаат транскрипти од висок полициски функционер кој правел завера за негово апсење и обвинение.

Бошковски е обвинет за нарачка и прикривање на убиството на Марјан Тушевски и Киро Јанев, а досега два пати случајот беше вратен од Апелација поради пропусти во постапката. За случајот „Кампања“ во која беше осуден за изборни нереагуларности веќе му истекува петгодишната затворска казна и наскоро треба да биде ослободен.