HomeДЕНЕШНАСветЛошото време причина за запирање на напредокот на ирачката војска во освојувањето на Мосул

Лошото време причина за запирање на напредокот на ирачката војска во освојувањето на Мосул

thumbs_b_c_7d1d9a6a55976538a227d6c461befd83

Војската на Ирак го прекина напредувањето во градот Мосул, поради лошата видливост, која е последица на неповолните временски услови, соопшти денеска ирачката армија. Бригадниот генерал Хајдер Фазил изјави дека не е планирано натамошно навлегување за денеска, бидејќи видливоста на авијацијата, вклучувајќи ги и беспилотните летала, е отежнета од високата влажност и облачноста.

Според него, ирачките сили се стационирале на позиции во источните делови на Мосул. Лошо врВластите соопштија дека шиитските формации успеале да ослободат 46 села на запад и југозапад од Мосул во операцијата против групацијата Исламска држава (ИД).

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com