Thursday, Sep 24, 2020
HomeДЕНЕШНАСветЛизгање на земјиштето во Западен Непал-15 жртви

Лизгање на земјиштето во Западен Непал-15 жртви

Монсунски дождови поредизвикаа лизгање на земјиште при што загинаа 15 луѓе во западен Непал, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Лизгањето на земјиште било во две села во близина на туристичкиот град Покхар, 125 км. западно од Катманду. Најмалку 22 куќи се уништени. Владата стравува дека двата потреса во кои загинаа речиси 9.000 луѓе може да ги зголеми ризиците од нови појави на лизгање на земјиште за време на годишната сезона монсунски дождови која трае од јуни до септември.