HomeДЕНЕШНАСветЛавина на Алпите: Едно лице загина, неколу повредени…

Лавина на Алпите: Едно лице загина, неколу повредени…

Најмалку едно лице загина, а повеќемина се сериозно повредени во лавната што се случи на австриските Алпи. Како што се наведува, до несреќата дошло попладнево, кога на осум скијачи кои се искачувале на планината им се урнала лавина од 3.000 метри височина. Две лица, чиј пол и националност не се наведени и кои не биле повредени во несреќата, ги повикале спасувачите. Сериозно повредените се транспортирани во болница со хеликоптер.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com