HomeДЕНЕШНАПолитикаЛатас се извини на Турците за навредливите зборови

Латас се извини на Турците за навредливите зборови

Вчера имавме можност да го гледаме скандалозното соочување на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и главниот и одговорен уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас. Она што веднаш крена голема прашина е фразата на Латас „лажеш како Турчин“.

Невладината организација „Уфук“ веднаш реагираше на ваквиот речник, нарекувајќи го обраќањето длабоко навредливо и неприфатливо, а уредникот во следниот дневник се извини на сите Турци.

– Мој гаф во текот на дневникот. Се извинувам на сите Турци поединечно, како и на турската нација и на турската држава. Сметам дека и турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Република Македонија, особено во поново време, нивните граѓани во Република Македонија се лојални и продонесуваат за сите позитивни процеси во државава и затоа жалам и се извинувам на секој Турчин кој се чувствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту убедување. Едноставно е мој гаф – рече Латас.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com