HomeДЕНЕШНАПолитикаКривични пријави главно оружје против СЈО

Кривични пријави главно оружје против СЈО

Обвинителите и истражителите од Специјалното јавно обвинителство за само неколку дена си заработија десетина кривични пријави за заплашување, притисок, понуда за поткуп и злоупотреба на службена положба од страна на потенцијални сведоци, но и полициски службеници, судии и вработени во јавната администрација.
katica janevaВо кривичните пријави се наведува дека лицата кои биле повикани на распит од СЈО биле вербално малтретирани, а им се вршеле и прихолошки притисоци со прикажување на оружјето на истражителите. Исто така им биле упатувани и закани ако не „проговорат“ дека ќе заглават во затвор и ќе сносат тешки последици.
mvr1Власта и понатаму се обидува да го делегетимира СЈО како пристрасна и партизирана институција и дека нивните процедури се назаконски, не ги следат прописите и дека без докази се обидуваат да „натоварат“ некого. Од друга страна, опозицијата и повеќе европски политичари побараа да не се врши притисок врз СЈО кое мора да си ја заврши предвидената задача за расчистување на сите наводни криминали спомнати во незаконските телефонски разговори.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com