HomeДЕНЕШНАРепубликаКратко ама силно – земјотрес во Струмица

Кратко ама силно – земјотрес во Струмица

Телеметриската сеизмолошката мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валндово, Штип, Битола, Охрид и Крушево. При Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска во 12 часот и 17 минути регистрира земјотрес чиј епицентар се наоѓа 130 км југоисточно од Скопје, станува збор за Струмица.

Според досегашните ифнормации зејотресот со интензитет од четири степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998 бил почувствуван во југоисточниот дел од Републиката, поточно во Струмичкиот регион.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com