HomeДЕНЕШНАРегионКрајбрежната полиција во Лезбос ќе користи и робот во спасувачките акции

Крајбрежната полиција во Лезбос ќе користи и робот во спасувачките акции

Поради многуте инциденти кои се случуваат и во кои загинуваат бегалци во Егејското море, грчката крајбрежна стража отсега ќе биде придружена од робот кој ќе биде од голема корист во преземањето мерки за спасување на бегалците од водите на морето.migranti camecЕмили е робот создаден од научници од Институтот во Аризона кој веќе патува крај брегот на Лезбос и ги координира напорите на спасувачките тимови при операциите за помош, пренесува атинскиот весник „Етнос“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com