HomeДЕНЕШНАРегионКосовската полиција уапси 19 припадници на ИД, планирале напад и на натпреварот Албанија – Израел

Косовската полиција уапси 19 припадници на ИД, планирале напад и на натпреварот Албанија – Израел

Косовската полиција соопшти вечерва дека уапсила 19 лица, во последните 10 дена, под сомнение дека се поврзани со ИД и дека планирале напад на Косово и во Албанија.

Во соопштението на косовската полиција, се наведува дека осомничените биле во контакт со припадникот на ИД, Лавдрим Муџахериј, самопрогласениот „командант на Албанците во Сирија и Ирак“, од кого примале наредби за напад.

„Тие планирале терористички напад на Косово и напад врз израелската фудбалска репрезентација и нејзините навивачи за време на натпреварот Албанија – Израел“, стои во соопштението.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com