Thursday, Jul 30, 2020
HomeДЕНЕШНАРегионКоменос веднаш даде оставка за нацистичките споредби на Европа

Коменос веднаш даде оставка за нацистичките споредби на Европа

Димитрис Коменос од партијата Независни грци беше принуден само неколку часа откако стана заменик министер во владата на Ципрас да си даде оставка поради навредливите слики на социјалните мрежи во кои Европа ја споредува со нацистичкиот режим, а пред влезот на конц-логорот Аушвиц стои порака „Остануваме во Европа“ алудирајќи дека грчкиот народ ќе се соочи исто така со холокауст. Негова замена ќе биде Панајотис Скиридис.