HomeДЕНЕШНАРепубликаКога може да го очекуваме првиот снег низ градовите

Кога може да го очекуваме првиот снег низ градовите

sneg skopje

Метеоролозите веќе излегоа со првите најави за снег кој се очекува и низ градовите, освен на повисоките планински места. Веќе од следната недела треба да ги подгответе зимските чизми, ракавици и капи, затоа што од понеделник не очекува студена воздушна маса од север. Тој студен бран ќе донесе силен ветер и пад на температурите.

Понеделничкото попладне ќе биде клучно и ќе донесе врнежи кои на повисоките места ќе бидат од снег. Веќе во вторник снегот се очекува да тропне и на врата во пониските делови. Што се однесува до дневната температурата таа според најавите ќе се задржи околу нула степени Целзиусови .

Веќе од петок и викендот што е на повидок не очекува променливо облачно време со повремен слаб дожд. Сепак викендов ќе биде релативно топло време, а маглата ќе се расчистува.

POST TAGS:
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com