HomeРЕФЛЕКТОРМузикаКоја е најплатената жена во светот на музиката?

Која е најплатената жена во светот на музиката?

Една од најпопуларните пејачки на светот, Тејлор Свифт, воедно е и најаплатената жена во светот со заработка од 170 милиони долари. Тејлор успеа да стигне до оваа заработка и да ги остави останатите пејачки далеку зад себе на оваа листа. Најдобар показател за тоа е фактот дека Адел која е второпласирана на оваа листа има два пати помала заработка од Тејлор Савифт, односно заработка од 80.5 милиони долари.

Свифт најмногу заработила благодарение на својата турнеја „1989 World Tour“, но и поради маркетинг договорите со компаниите „Кока Кола“, „Епл“ и „Кедс“. „Тејлор повторно го презема тронот благодарение на феноменалната турнеја. Таа полнеше стадиони и сали“, наведе магазинот Форбс.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com