Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаЌе се вештачи лифтот во кој загина шестгодишно дете од Куманово

Ќе се вештачи лифтот во кој загина шестгодишно дете од Куманово

obvinitelstvo-1-715x400

Основното јавно обвинителство – Куманово издаде наредба за вештачење на лифтот во кој вчера загина шестгодишно дете.

Вештачењето ќе се врши на Машинскиот факултет во Скопје и треба да ги утврди причините за несреќата.

-„По наредба на надлежен јавен обвинител, лифтот е целосно изолиран и обезбеден со полициско присуство. Во исто време, обвинителот издаде наредба за одземање на севкупната документација од фирмата задолжена за сервисирање на лифтот, како и прибирање на друга неопходна документација потребна за расветлување на случајот.

Дополнително, уште во текот на вчерашниот ден издадена е наредба за обдукција на телото на починатото момче“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.​